Binge elleni küzdelem
Az evészavarok leggyakoribb velejárója, a hosszabb-rövidebb koplalások után a keletkezett falásroham, az úgy nevezett "binge".
Ez egy érthető állapot, hiszen a kiéhezett szervezetünk jelez felénk, hogy üres a tartály, kell az üzemanyag. És miután az éhség már annyira erős, hogy a késztetés legyőzhetetlen, elkezdődik a gyötrő bűntudat és Ana haragja, majd a purgálás és az utána való koplalások és szigorítások. Ez egy folyamatos körforgás, ami által belekerülünk a
"jojó-effektusba".
A jojó-effekt az az állapot, amikor a túlevés és a koplalás/minimális adagfogyasztás ingadozik. (Egyszerűen hol ez, hol az.)
Ez az állapot az evészavarokban borzalmas, nagyon idegőrlő tud lenni, főleg azért, mert a fogyás és a nem evés a cél. Hiszen az illető ezáltal azt gondolja, hogy
"már megint elrontottam, ettem!"
De, ahogy a pszichiáterem mondta, minél jobban erősítek arra, hogy ne egyek (ne rontsam el), annál jobban ráfeszülök és a végeredmény az, hogy "elrontom".
De hogyan lehet megszüntetni a jojó-effektust?
Mivel az egész az evés-nem evés közt ingadozik, meg kell találni a kettő közti egyensúlyt. Ki kell alakítani egy rendszert az étkezést illetően, amihez a szervezet is hozzá tud szokni. Így ha betartunk egy rendszert ami által az étkezések meghatározott időközökben történnek, a szervezetünk nem fog éhségjeleket küldeni és ezáltal megszűnik ez az effektus.
De ez nem csak egy koplalást követő állapot, hanem a gyógyulás velejárója is.
Nagyon sok alkalommal történik, hogy a rendszeres étkezés ellenére rám tör az éhség, az
"extra éhség".
Ilyenkor nagyon sok kérdés merül fel bennem, mint például
"Nem elég amennyit eszem? Több kell? Mitől van ez? Csak egyre jobban hízni és hízni fogok? Miért nem tudok leállni? Mit csinálok rosszul?!"
Ilyenkor emlékeztetnem kell magam, hogy ez az "extra éhség" a gyógyulás része, ami okkal keletkezik. Hiszen a szervezetemet több, mint egy éven át éheztettem, sanyargattam. Volt, hogy egyáltalán nem ettem és volt, mikor hirtelen óriási mennyiségű táplálékhoz juttattam, ezért össze van zavarodva.
A másik kérdés ami az étkezések után szokott felmerülni bennem:
miért nem tudom abbahagyni?? Hiszen már ettem...
Ilyenkor borzasztóan utálom magam és elárasztanak a rossz érzések, ami erősen ki tud rám hatni.
Az étkezések után többségében a szervezetem felállít egy védekező mechanizmust, hiszen a rendszertelen étkezés miatt nem tudja megállapítani, hogy mikor fog legközelebb táplálékhoz jutni.
Ezért két dolgot tehetünk
1. Válaszoljunk az éhségérzetre. Ezt egyszerűen úgy lehet megtenni, hogy naponta többször, de keveset fogyasztunk. Így a szervezetünk tudni fogja, hogy megkapja mindazt, amire szüksége van és így nem fog jeleket küldeni.
2. Kerüljük ki a falásrohamokat. Ez most talán pont az ellenkezőjét mondja az első pontnak, de van némi különbség.
- Sok esetben a binge több, mint 10.000 kalóriát jelent. (nálam a legtöbb 3000+ volt)
-
A haragzabálás. Ha többször előfordul, könnyen rossz szokássá válhat.
Ezekben az esetekben a legjobb, ha kivédjük a rohamokat.
A következő bejegyzésben szót ejtek arról, hogy a binge milyen hatással van rám és, hogyan szoktam kivédeni a rohamokat. Ne add fel!!❤