Az egyik legfontosabb kulcsa a gyógyulás fenntartásának az ünnepek alatt, egy struktúrát tartalmazó terv előkészítése.
Hasznos lehet előre tudni, hogy a családi összejövetelekben milyen ételek szerepelnek a menüben és hogy a vacsora mikor kerül felszolgálásra. Kétségtelenül, lesznek számos csábító vagy akár szorongást okozó ételek minden családban.
Egy olyan struktúrált terv, ami összhangban áll egy gyógyulás alapú magatartással, segíthet biztonságot teremteni ezekben a kockázatos helyzetekben.
Sok ember várja az ételt az ünnepnapokon. A hagyományos családi receptek, aprósütemények tálcái és étvágygerjesztő, végtelen családi büfékben lévő ételek... Az evészavarral küzdő egyének számára hihetetlenül nehéz az ilyen tiltott és gyakran csábító ételek jelenléte. Azok, akik az anorexia nervosa-ból lábalnak, meglehetősen szorongóvá válnak a gazdag és kényeztető ételek fölött, amik jellemzően korlátozni kezdik az evést.
Azok számára, akik bulimia nervosával vagy a mértéktelen evészavarral küzdenek, a napot állandó kísértéssel töltik, hogy túlzásba vigyék. Ez a kísértés gyakran vezethet a kontroll elvesztéséhez és a szégyen vagy bűntudat érzéséhez.
Az ünnepi étkezések időzítése szintén fontos eleme a terveknek. Az evészavarból gyógyuló embereknek fenn kell tartani egy meghatározott és strukturált étkezési szokást a nap folyamán. "Szárnyalj" csak nem sikerül! Néha hajlamosak keveset enni (korlátozni) a "nagy étkezések" előtt, de ez a stratégia gyakran történik meg és visszanyerik az egyének veszélyérzetét vagy a napi korlátozást a nagy étkezések alatt. Nagyon speciális és felépített terv kell ahhoz ,hogy milyen ételt egyen és ezt fokozza ami kifejezetten fontos, hogy mit eszik.
Egy másik kulcsfontosságú elem, amely segít abban, hogy egy személy biztonságban maradhasson az ételekkel az ünnepek alatt, egy erős támogató csoport igénylése. Az egyénnek a gyógyuláshoz egy (lehetőleg több!) asszisztensre (segítségre) lehet szüksége a nap folyamán. Ez a kijelölt személy az étkezések alatt nyújthat segítséget azáltal, hogy támogatja az étkezés alatt; mint egy monitor, felügyeli a viselkedést, ami az evészavar tüneteihez vezethetők (pl. falás, mosdóba menés közvetlenül evés után, korlátozás, stb.) Ez támogató személy segíthet a gyógyuló egyénnek a strukturált étkezési terv követésében, segíti az adagok meghatározásában, és ösztönzi a gyógyulás alapú viselkedésre. Továbbá, ez az egyhangú támogatás segíthet enyhíteni a kínos beszélgetések, kérdéseket a kíváncsi családtagoktól. Rendkívül hasznos a gyógyuló egyénnek, hogy az asszisztens, aki segít eligazodni és potenciálisan enyhíteni a kellemetlen megjegyzéseket ,fogyókúrát, fogyást/hízást, evést vagy az étkezési zavarokat. Ez a személy is segíthet felkészülni az ünnepre, telefonon érdeklődhet, megkérdezi a menüt, dönt az étkezési időkről, és oktatja a családtagokat azzal, hogy megmagyarázza és megosztja, hogy "mit tehet" és "mit nem tehet" a nap folyamán. (lásd az alábbi listát)
Ahhoz, hogy a gyógyuló egyén sikeresen túlélhesse az ünnepeket, emlékeztetni kell a motivációra. A motiváció központi szerepet játszik minden sikeres lépéshez és a gyógyulás sem kivétel. Az egyéneknek egy listát kell írni a motivációikról, ismerniük kell a múltbeli nehézségeiket, tanulniuk kell a hibáikból és fel kell ismerniük fejlődésüket és sikereiket. Sokak számára a család és szeretetteik egy egy fő motiváló. Maga az ünnepség is lehet egy motiváló forrás, amikor összegyűlnek a szezonális ünnepeken.
Az ünnepi szezon ugyan olyan stresszes lehet, mint csodálatos. Azok számára, kik evészavarból gyógyulnak, a nap számost kihívást jelenthet. Az alapos tervezés, egy erős támogató csapat és a belső motiváció lehetővé teszi a gyógyuló egyénnek, hogy élvezze a szezonális ünnepeket és rájöjjön, hogy a "csodálatos élet" élése és az egészsége hasznosabb.
Néhány "mit tehetsz" és "mit nem tehetsz" az ünnepeken
Mit tehetsz
- Kövesd a struktúrált tervet
- Találd ki előre a menüt
- Határozd meg az étkezés idejét és helyét
- Kerüld a kövérségről, diétáról vagy az ételről való beszélgetéseket, ami nyugtalanítható lehet.
- Legyél magabiztos azokkal az emberekkel, kik nyomást gyakorolnak arra, hogy egyél/ne egyél
- Térj vissza a struktúrádhoz, ha az evészavar viselkedési formái megjelennek
- Van egy "kilépési stratégia", ha a dolgok túlságosan nyomasztóak
- Javasoljunk és fejlesztjük a családi hagyományokat, amiknek nincs köze az ételekhez (éneklés, játékok és tevékenységek)
- Tervezz egy különböző ételekből álló listát, ami segít megelőzni a túlfogyasztást a "tiltott listából"
Mit nem tehetsz
- Félj segítséget kérni
- Fojtsd el az érzelmeket vagy leplezd az érzelmeidet
- Ünnepelj alkohollal: ez csökkenti a gátlást és a struktúrált tervhez való ragaszkodást
- Ajánlat, ha túl stresszes
- Ajánlat sütni/főzni, ha túl csábító
Forrás → ITT találod
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése